Haber

ABD’de ara seçim: Senato’da kontrol Demokratların

ABD’de, Kongre üyeliği ve valilikler başta olmak üzere eyalet ve mahallî durumlar için yapılan 8 Kasım’daki ara seçimlerde kritik eyaletlerden olan Nevada’da, şimdi resmi olarak açıklanmayan sonuçlara nazaran Demokrat Senatör adayı Catherine Cortez Nasto kazandı. Cortez Nastro’nun Cumhuriyetçi rakibi Adam Laxalt’ı geride bırakmasıyla, Demokrat Parti’nin Senato’daki denetimi devam edecek. Senato Lideri Kamala Harris’in oyuyla birlikte çoğunluğu sağlayan Demokrat Parti 50, Cumhuriyetçiler 49 koltuğa sahip.

Sonuçların açıklanmadığı Georgia’da ise adaylar eyalet maddelerine nazaran yüzde 50’ye ulaşamadığı için sonuç 6 Aralık’ta ikinci tipe kalmış görünüyor.

TEMSİLCİLER MECLİSİ’NDE ÇOĞUNLUK YARIŞI SÜRÜYOR

ABD Kongresi’nin öteki kanadı Temsilciler Meclisi’nde de çoğunluğu elde etmek üzere yarış devam ediyor. Şimdi kesin sonuçlar ortaya çıkmamış olsa da şu kademede Cumhuriyetçi Parti’nin 211, Demokrat Parti’nin 201 sandalye kazandığı görülüyor. Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elde edebilmek için 218 sandalye kazanılması gerekiyor.

Arizona’da dün, Demokrat senatör Mark Kelly, Cumhuriyetçi rakibi Blake Master’ı yenerek senatodaki koltuğunu müdafaayı başarmıştı. ABD orta seçimlerinde 36 eyaletin valisi yine belirlenirken, şu ana kadar ülkede Cumhuriyetçilerin 25, Demokratların 23 valisi bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu