Haber

TÜRKPA, Kazakistan’da seçim gözlem misyonuna başladı

Türk Lisanı Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) seçim müşahede heyeti, Kazakistan’da pazar günü yapılacak erken cumhurbaşkanlığı seçimlerini izleyecek.

TÜRKPA gözlem heyeti, Kazakistan’daki seçimi izleme çalışmalarına başladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya başkanlığındaki TÜRKPA seçim müşahede heyeti, 20 Kasım’da başkent Astana ve ülkenin en büyük kenti Almatı’da sandıkları gezecek.

Heyet, seçim öncesi ortalarında mevcut Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in de olduğu 6 adayın seçim ofislerini ziyaret etti.

Kazakistan Merkezi Seçim Komitesi Lideri Nurlan Abdirov ile görüşen heyet ayrıyeten Kazakistan Parlamentosu Senato Lideri Maulen Aşimbayev tarafından kabul edildi.

Aşimbayev, görüşmede heyeti ülkedeki siyasi sistemin daha da geliştirilmesi, iktidarın monopolleşme risklerinin ortadan kaldırılması ve demokrasinin temel unsurlarının güçlendirilmesi alanında hayata geçirilen ıslahatlar hakkında bilgilendirdi.

Erol Kaya da heyetin seçim sürecini objektif bir formda değerlendirmeyi amaçladığını, seçimlerin ülke mevzuatı ve genel olarak kabul görmüş milletlerarası standartlara uygun yapılmasını temenni ettiklerini söyledi.

TÜRKPA seçim müşahede heyetinde, Azerbaycan’dan Milli Meclis Milletvekili Vugar İskandarov, Kırgızistan’dan Jogorku Keneş Milletvekili Nurjigit Kadirbekov ve Türkiye’den milletvekilleri Recep Şeker, Şenel Yediyıldız, Yüksel Özkan, Ömer Fethi Gürer ve Yaşar Karadağ yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu