Ekonomi

Asgari ücrette iki rakam! İkinci ihtimal gerçekleşirse işçi gülümseyecektir.

Türkiye taban fiyat görüşmelerinden haber bekliyor. Sendika düzeyinde ilk toplantı 7 Aralık’ta, ikinci toplantı ise 14 Aralık’ta yapılacak. Minimum fiyat artışının aralığın sonunda açıklanması bekleniyor. Milyonların gözü kulağı bu süreçte olacak. Temmuz ayında asgari ücret yüzde 30 artırılarak 5 bin 500 TL’ye çıkarıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in “Enflasyonu ezmeyeceğiz” açıklamasıyla iki formül gündeme geldi. TÜRK-İş Lideri Ergün Atalay’ın en az 7 bin 785 TL’lik rakamı “kırmızı çizgi” olarak öne sürmesiyle yeniden hesaplar yapıldı. İşte kulislere sızan son bilgilere göre “2023’te asgari ücret ne kadar olacak” sorusunun tartışıldığı formüller ve rakamlar…

ŞU ANDA İKİ FORMÜL VAR

Bakan Alım, asgari fiyata ne kadar zam geleceğine ilişkin açıklamalarda bulunarak, “İşçimiz, Türkiye’nin emekçileri, emin olun: Onları enflasyonda ezmeyeceğiz” dedi. Bu açıklama iki formül getirdi.

ENFLASYON ORANI YÜKSELİRSE İŞÇİNİN GÜLÜSÜ OLACAK

Formüllerden biri, yıllık enflasyon oranını asgari fiyattan artırmaktır. Show TV’de yer alan habere göre yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 65-70 arasında. Böylece asgari ücret yıllık enflasyona göre belirlenirse milyonlarca kişinin yeni maaşı 9 bin 350 TL’ye çıkacak.

TÜRK-İŞ “KIRMIZI ÇİZGİSİNİ” AÇIKLADI

Öte yandan geçtiğimiz günlerde canlı yayına katılan TÜRK-İş Lideri Ergün Atalay, Asgari Fiyat Tespit Kurulu toplantılarına atıfta bulunarak 7 bin 785 TL rakamının “kırmızı çizgi” olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: Bu rakamın altında bir konuda masada olmayacağız” dedi. Üstüne gitmemiz gerekiyor” diye ekledi.

Tablodaki ikinci formül ise yıllık enflasyona Temmuz ayındaki artışı eklemek. Temmuz ayında taban fiyat yüzde 30 artırıldı. Buna göre ikinci formülün uygulanması durumunda taban fiyata uygulanacak artış oranı yüzde 40 olacak.

‘EN AZ YÜZDE 50’ BEKLENTİLERİ

Asgari fiyatın en az yüzde 40 artırılması kesin kabul ediliyor. Bu sayıya 10 puanlık refah payı da eklendiğinde artış oranının yüzde 50’ye ulaşabileceği söyleniyor.

BAKANLIĞIN ANKETİNDEN BİR SORU BULUNDU

Bir yandan Çalışma Bakanlığı, personelin ve patronun nabzını tutuyor. Ankette öne çıkan kulislerden sızanlardan 8 bin TL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu