Haber

Gazeteci Ahmet Kekeç dualarla anıldı

  • Haberler7

Akşam Gazetesi yazarı Ahmet Kekeç, Kovid-19 testinin pozitif çıkması üzerine 9 Kasım 2020’de yoğun bakıma kaldırılmıştı. Yoğun bakıma kaldırıldıktan 5 gün sonra vefat eden Kekeç, vefatının 3’üncü yıl dönümünde ailesi, sevenleri ve çalışma arkadaşları tarafından mezarı başında dualarla anıldı.

HAKKINA 300 DAVA AÇILDI

Anma töreninde açıklamalarda bulunan oğlu Mehmet Hakan Kekeç, babasının meslek hayatını anlatarak şunları söyledi:

“Olması gerektiği gibi, yazması gerektiği gibi, konuşması gerektiği gibi dürüst yaşayan, korkmayan bir insandı. Bizler artık kolay zamanların gazetecileriyiz ama babam ve o dönemin gazetecileri için işler böyle değildi. Rahmetli babamın 300’e yakın vakası vardı.

Tabii bu şekilde olması okurları ve dinleyicileri tarafından daha da sevilmesini sağladı. Medyada sert bir atmosfer oluştu. Özel hayatında da aynı olduğu sanılıyordu ama öyle değildi. Çok kolay anlaşabilen, uyumlu, anlayışlı, empati kurabilen, alan açabilen bir insandı. Vefatından sonra birçok dua aldı. “Bu bizim tesellimiz.” Söz konusu.

AHMET KEKEÇ KİMDİR?

Ahmet Kekeç, 3 Ocak 1961’de Malatya’da doğdu.

Yazarlık kariyerine Monthly Magazine, Mavera ve Yöneliş dergilerinde öykü, deneme ve eleştiri yazıları yazarak başladı. 1985 yılında ilk hikâye kitabı Son Güzel Şeyler’i yayımladı. Bir kısmı gazete makalelerinden oluşan 10 kitabı bu dönemden sonra yayımlandı. Milli Gazete, Yeni Haber, Zaman, Vahdet, İmza ve Akit gazetelerinde muhabir, editör ve köşe yazarlığı yaptı.

Kekeç’in gazetelerde yazdığı yazılar 1997 yılında MGV Gençlik Dergisi ve Türkiye Yazarlar Birliği tarafından ödüllendirildi. Hayatının son yıllarında çalışmalarını roman üzerine yoğunlaştıran Ahmet Kekeç, 28 Şubat dönemini anlatan Yağmurdan Sonra adlı bir roman yazdı.

Usta Muharrir Ahmet Kekeç, İsrail’in işgal ettiği Kudüs için şu ifadeleri kullandı:

“Kudüs sadece bizim onurumuz değil aynı zamanda savunmamızın en değerli sınır hatlarından biridir.”

 

haber-pazarcik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu