Ekonomi

Zorlu Enerji, Depolamalı Elektrik Üretim Tesislerinin Sahibi Olacak

Depolamalı RES için önlisanslarını tamamladığını açıklayan Güçlü Enerji, Tekirdağ’da kuracağı Yeniçiftlik RES ve Tekirdağ’da kuracağı Hamitabat RES sayesinde portföyünde ilk kez depolamalı elektrik üretim tesisine sahip olacağını duyurdu. Kırklareli.

Geleceğin enerji dünyasında öncü rol oynayacak güç depolama sistemleri, yüksek üretim çevrimlerinde üretilen fazla enerjiyi depolayıp, üretimin azaldığı dönemlerde serbest bırakarak arz ve talebin dengelenmesine temel oluşturacaktır. Bu da uzun vadede daha dengeli ve sağlam bir güç kaynağı sağlayarak, yenilenebilir kaynakların en verimli şekilde kullanılmasına ve güç kaynağı talebinin dengelenmesine yardımcı olacaktır. Tekirdağ’da kurulacak Yeniçiftlik RES ve Kırklareli’de kurulacak Hamitabat RES ile Türkiye’deki elektrik üretiminin yüzde 100’ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından gerçekleştiren Violent Power, portföyünde ilk kez depolamalı elektrik üretim tesisine sahip olacak. . Bu ön lisanslar sayesinde gerçekleştireceği yatırımlar sonucunda toplam 375 MWe depolanmış rüzgar gücüne sahip olacaktır.

İki farklı depolamalı rüzgar santrali için önlisans başvuruları EPDK tarafından onaylanan Severe Power for Investments, Management and Maintenance Genel Müdürü Ali Kınap, “Bugün yenilenebilir enerji payımızı daha da artırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. portföyümüzü geliştirmek ve kaynak çeşitliliğini geliştirmek.Santrallerimiz sayesinde yenilenebilir enerji kaynaklarından maksimum düzeyde faydalanmayı ve ülkemizin enerji verimliliği yolunda ilerlediği şeride güç katmayı hedefliyoruz. hayata geçirilmesi pil teknolojilerinin gelişimine de çok değerli katkı sağlayacak.İklim kriziyle mücadele ve sürdürülebilir bir gelecek için değerli bir adım daha atıyoruz.Depolamalı rüzgar santrallerimiz tamamlandığında 532 bin ton elektrik tüketimini önleyeceğiz. 24 milyon ağacın yıllık sıfır CO2 emisyonuna eşdeğer olan karbondioksit emisyonları. İki santralimizden alacağımız elektrikle yılda 328 binden fazla haneye daha fazla yenilenebilir kaynaktan elektrik sağlayabileceğiz” dedi. – İSTANBUL

nizip-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu